Dovolená Karpathos 2017

Image karpathos.jpg Řecký ostrov Karpathos se nachází v jihovýchodní části Egejského moře v Dodekánském souostroví, neboli Dvanáctiostroví. Na mapě byste jej hledali mezi ostrovy Rhodos a Kréta. Ostrov samotný není nijak zvlášť velký, je úzký, dlouhý necelých 50 km, s obvodem cca 160 km. Bývá však nazýván „královnou“ souostroví, což si jistě zaslouží svou divokou přírodní krásou, která se zde kombinuje s menší turistickou zatížeností, a vytváří tak unikátní prostředí pro dovolenou. Sever se vyznačuje drsnou a divočejší krajinou, s útesy a příkrými skalami, naproti tomu jih krajinou poklidnější, zelenou, úrodnou a krásnou. Spisovatel Lawrence Durell jednou o tomto ostrově napsal, že je ideálním úkrytem před světem. Díky tomu, že se ostrov otevřel turistickému ruchu teprve nedávno, mohl si uchovat tradice, řemeslné dovednosti a původní přírodní podmínky.

Díky své strategické poloze má ostrov dlouhou a bohatou historii. Dle legendy ostrov obývali jako první titáni. Archeologické nálezy dokazují, že ostrov byl obydlen již v neolitu a že na něj měli velký vliv Mínójci. Mykéňané přišli na ostrov kolem 14. století př. n. l., následováni Féničany. Okolo roku 1000 př. n. l se zde usadili Dórové a přinesli s sebou prosperitu. V roce 478 př. n. l. uzavřel ostrov alianci s Athéňany a bojovali proti Sparťanům v Peloponéské válce. Po porážce Athén ostrov podlehl Sparťanům. V roce 397 př. n. l. získal opět samostatnost. Pak ovšem přišli Arabové, Maurové, janovský pirát Moresco, Benátčané a nakonec Turci. Turci však nikdy nestáli o vylepšení nebo o udržování Karpathosu a čas od času sem jen poslali výběrčí daní. Po 1. světové válce byl ostrov v rukou Italů a před 2. světovou válkou i v rukou Němců. 5. října 1944 zahájili obyvatelé Karpathosu revoluci a vyhnali odsud Italy a Němce. Teprve od roku 1947 patří ostrov definitivně k Řecku.

Dnes ostrov láká turisty hledající klidnější dovolenou uprostřed téměř nedotčené přírody. Míří především do jižní části ostrova se snadným přístupem ke krásným plážím. V nejjižnějším cípu pak potěší příznivé podmínky vyznavače windsurfingu. Na své si na ostrově přijdou i pěší turisté. K výšlapům místní příroda doslova vybízí, ať již se jedná o horské výstupy nebo procházky po pobřeží a lesích. V neposlední řadě sem návštěvníky přivádí již zmiňovaný původní způsob života v téměř zapomenutých vesničkách.

Nejsilněji na Vás dýchne tradiční atmosféra v nejznámějším městečku ostrova Olympos. Nachází se v horách v severní části ostrova, jež byla po dlouho dobu spojována s jihem pouze prašnou cestou. Dnes se sem dostanete kombinovanou dopravou – lodí a autobusem. Tato částečná izolovanost podpořila zachování tradic v těchto místech mnohem výrazněji. Dodnes se zde dochovaly tradiční zemědělské metody a praktiky tak, jak je místní obyvatelé provozovali po staletí. Velmi přísně se ctí staré tradice. Ženy tu i ve všední den chodí v tradičních krojích. Každý den se její obyvatelé scházejí ke společným posezením s hudbou a zpěvem v různých kavárnách. Mladí lidé však odsud odcházejí za studiem, někteří mladí muži do Ameriky, kde mají dokonce i svoji komunitu v Chicagu.

Image clip_image002.JPG

Kapitola sama o sobě je hudba na Karpathosu. Je obzvláště oblíbená a chytlavá a bude Vám znít v uších ještě dlouho poté, co ostrov opustíte. Muzikanti jsou tu respektovanými lidmi, kteří si často i sami vyrábějí své nástroje. Pokud byste se vydali na ostrov Karpathos lodí, připluli byste do přístavu hlavního města Pigadia v jižní části ostrova, které je také největším městem na Karpathosu. V místním parku, který leží naproti radnici, jsou rozesety starobylé objekty, které jistě zaujmou Vaši pozornost, např. ranně křesťanská mramorová křtitelnice a předměty objevené v mykénských hrobech na ostrově z 5. stol. př. n. l. Navštívit tu můžete zbytky křesťanské baziliky Agia Fotini, monumentální hrobku v Poseidonově jeskyni a archeologické muzeum.


WWW stránky
www.karpathos-island.eu
www.visitkarpathos.com
www.karpathos.org


KARPATHOS – Základní informace:

  • Karpathos – řecky Karpathos
  • Hlavní město: Pigadia
  • Plocha ostrova: 301 km²
  • Délka pobřeží: 160 km
  • Počet obyvatel: cca 6 500
  • Nejvyšší vrchol: Kali Limni – 1 215 m n. m.
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 50 minut
LETOVISKA NA KARPATHOSU


  • PIGADIA

Pigadia, hlavní město ostrova, bývá označována též jako Karpathos. Městu dominuje přístav, odkud vyplouvají výletní lodě i trajekty do dalších koutů Řecka. Jako obchodní a kulturní centrum oblasti nabízí Pigadia vše, co je třeba. Větší nákupy lze pořídit v některém ze supermarketů, nechybí ani menší obchůdky se suvenýry nebo potravinami. Taverny a kavárny podél pobřeží nebo hlavní ulice lákají k posezení s okouzlujícím výhledem na panorama domků vystavěných od přístavu dále do svahů obklopujících zátoku i na okolní hory…

Více o letovisku zde
  • AMOOPI

Menší a klidnější letovisko Amoopi leží necelých 10 km od hlavního města ostrova Pigadia. Setkat se můžete s různými přepisy tohoto názvu – Ammopi, Ammoopi, Amopi. Letovisko okouzlí zejména ty, kteří si chtějí vychutnat odpočinkovou a klidnou dovolenou. Nekonečný výhled na moře s otevřeným horizontem, pláže s tyrkysově modrou vodou, zářící slunce, osvěžující vánek, to vše k tomu vytváří ideální podmínky. Letovisko sestává především z menších hotelů a penzionů.

Více o letovisku zde

Videogalerie


Zpět na zájezdy z této destinace

Sdílejte své zážitky

Dovolená Karpathos 2017

Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist